Ловчанският митрополит Гавриил получи орден „Св. св. Кирил и Методий“ – I степен
Светият Синод награди Ловчанския митрополит Гавриил с орден „Св. св. Кирил и Методий“ – I степен по предложение на митрополит Николай.
Снимка: БТА
Светият Синод на Българската православна църква удостои Ловчанския митрополит Гавриил с престижно отличие. Архиереят получи орден „Св. св. Кирил и Методий“ – I степен за своите големи заслуги. Решението за това награждаване беше взето на официално заседание, проведено на 12.02.2026 година.
Синодалните членове се събраха в своя пълен състав за разглеждане на текущите църковни дела. Заседанието премина под председателството на Българския патриарх. Решението за удостояването е заведено официално в протокол № 1 от същата дата. Инициативата за това признание дойде от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай.
Пловдивският митрополит Николай направи официално предложение за награждаването на своя събрат. Целият Свети Синод подкрепи единодушно тази инициатива по време на заседанието. Поводът за това събитие е изключително тържествен за цялата Ловчанска епархия. Навършва се 25-годишнината от избора на Гавриил за епархийски митрополит.
Този четвърт век е изпълнен с активна духовна дейност и грижа за православното паство. Светият Синод оцени високо неговите дългогодишни и значими църковни заслуги към родната ни Църква. Награждаването е израз на признателност за неговия неуморен труд на духовното поприще.
Негово Светейшество Българският патриарх Даниил се обърна със специално слово към наградения архиерей. Той отправи своите най-добри пожелания за здраве и духовни сили.
Негово Светейшество Българският патриарх Даниил пожела на митрополит Гавриил още дълги години ревностно да служи на Църквата, да постоянства в своя труд и да има Божията подкрепа във всички полезни начинания.
Патриарх Даниил подчерта важността на постоянството в духовния път. Той призова за Божията подкрепа във всички бъдещи полезни начинания на Ловчанския владика. Тези думи подчертават единството и взаимното уважение в Светия Синод.
Митрополит Гавриил прие високия орден с голямо смирение и признателност. Той изказа своята благодарност към всички архиереи за оказаната му голяма чест. В своето обръщение той акцентира върху важността на съвместната работа.
От своя страна митрополит Гавриил благодари за оказаната му чест и изрази надеждата си, че с подкрепата на Българския патриарх и архиереите от Св. Синод Бог ще му помага в неговото служение.
Ловчанският митрополит Гавриил сподели надеждата си за бъдеща ползотворна дейност. Той вярва, че подкрепата на Българския патриарх е от съществено значение. Митрополитът разчита на Божията помощ, за да продължи да изпълнява своите отговорни задължения.
Награждаването с орден „Св. св. Кирил и Методий“ – I степен е символ на висок авторитет. Това решение на Светия Синод потвърждава значимостта на неговото дело. Събитието на 12.02.2026 г. ще остане важна дата в историята на Българската православна църква.
