Казус с язовир „Ахелой“: Държавата си върна контрола върху съоръжението
Областната администрация в Бургас си върна владението върху язовир „Ахелой“ след принудително изземване на незаконни съоръжения за риболов.
Областната администрация в Бургас предприе решителни действия за възстановяване на държавния контрол над язовир „Ахелой“. След процедура по принудително изземване властите си върнаха владението върху ключови части от съоръжението. Обект на акцията бяха 67 декара от водната площ. Тази територия е ползвана незаконно в продължение на години за стопански риболов.
Договорът за ползване на язовира е прекратен с решение на Министерския съвет още през 2021 година. Според Областната администрация зад фирмата реално е стояло физическо лице. То е извършвало нерегламентирана търговия с рибни ресурси. Водоемът е публична държавна собственост. Неговото основно предназначение е за питейно-битово водоснабдяване на населението.
Въпреки официалното прекратяване на отношенията, фирмата не е освободила имота доброволно. Областната управа е изпратила множество покани за напускане на обекта. Принудителната акция разкри мащабите на незаконната дейност в района.
„Бяха намерени три огромни съоръжения, пълни с риба, които бяха скрити в един от заливите.“
Това заяви Веселин Анестиев, заместик областен управител на Бургас. Проверката е установила наличието на специализирани садки. Те са били скрити от погледа на проверяващите в един от заливите на язовира.
„Садкови съоръжения, в които беше намерена рибата. Може би около 2 тона и половина сом и около 500–600 килограма шаран.“
Това потвърди Сергей Костадинов, главен секретар на ИАРА. Властите конфискуваха общо около три тона риба при акцията на водоема.
Местоположението на незаконните съоръжения е в критична точка за сигурността на водата. Инж. Георги Георгиев от „ВиК и язовири“ разясни законовите изисквания за района.
„Тази рибарска хижа и садките, които бяха в язовира, попадат в санитарно-охранителна зона по зона S1, в която достъпът на външни лица е забранен – не развъждане на риба, не отглеждане.“
В зона S1 е абсолютно забранено всякакво присъствие на неоторизирани лица. Язовир „Ахелой“ е стратегически обект за водоснабдяването на Южното Черноморие.
По време на операцията са демонтирани и тежки буйове. Те са били фиксирани с котви с тегло от близо един тон. На брега е открита и незаконна постройка за нуждите на дейността.
„Тази постройка се е използвала с цел подпомагане на търговската дейност.“
Това обясни Георги Маджаров, заместник областен управител на Бургас. Експертите от РИОСВ – Бургас също документираха нарушения на екологичните норми.
„Има слънчеви батерии, които са разположени, има и един бус с изтекла гражданска отговорност от 2022 г.“
Това съобщи Хатидже Алиева, главен експерт в РИОСВ – Бургас. Фирмата има законов срок от един месец за пълно почистване на терена.
