Германия подготвя пълна забрана на електронните цигари за еднократна употреба

Министърът на околната среда Карстен Шнайдер обяви планове за забрана на еднократните вейпове в Германия поради риск от експлозии и пожари.

Германия подготвя пълна забрана на електронните цигари за еднократна употреба

Електронни цигари Снимка: Twitter/@OpenEyeComms

Време за четене: 2 мин. 9 май 2026

Министърът на околната среда на Германия Карстен Шнайдер подготвя официална забрана на електронните цигари за еднократна употреба. Новината потвърди информационната агенция ДПА. Шнайдер планира да внесе съответния законопроект още в рамките на настоящата година. След окончателното му приемане продажбата на тези устройства в страната ще бъде напълно преустановена.

Основната причина за тази радикална мярка е опасността от пожари в съоръженията за отпадъци. Министърът обясни, че потребителите често изхвърлят вейповете в обикновените кофи за смет. Това води до сериозни инциденти по време на преработката на боклука. Проблемът е сериозен, тъй като неправилно изхвърлени литиевойонни батерии предизвикват пожари и в други европейски държави.

Шнайдер изрази загриженост за живота на служителите в сектор „Рециклиране“. В момента властите извършват подробна количествена оценка на честотата на тези инциденти. Политическата воля за промяната е категорична. През декември 2025 г. министърът заяви:

защото тези неща са опасни. Ако попаднат в съоръжение за обезвреждане на отпадъци, могат да експлодират и наистина експлодират

Приходите от продажба на електронни цигари в Германия достигнаха 2,4 милиарда евро през 2025 г. Това представлява ръст от близо 25% на годишна база. Интересен факт е, че пазарният дял на устройствата за еднократна употреба спада. Те вече съставляват едва 10% от продажбите спрямо 40% през 2022 г.

Горната камара на парламента, Бундесратът, вече подкрепи забраната. Федералното правителство също изрази съгласие, въпреки някои първоначални правни опасения. Важно е да се уточни, че устройствата за многократна употреба няма да бъдат засегнати от новия закон. Лекарите продължават да предупреждават за пристрастяващия ефект на никотина в тези продукти.

В борбата с незаконния пазар германските митници конфискуваха 7000 незаконни еднократни цигари от марката „FUMOT“. Контролът върху тези стоки се засилва значително на национално ниво. Междувременно съдебната власт в страната въвежда нови строги ограничения. Висшият регионален съд в Кьолн реши, че използването на вейп със сензорен екран при шофиране е нарушение. То се наказва с глоба от 150 евро и отнемане на една контролна точка.

Европейската комисия вече потвърди подобни забрани за Франция и Белгия. Мотивите са свързани със здравето на младежите и екологичните проблеми с пластмасата. В Германия от юли потребителите ще могат да връщат стари вейпове за рециклиране навсякъде. От юли 2026 г. тази система ще стане задължителна за всяко място, където се продават такива устройства.

Организациите за обществено здраве в Германия признават потенциала на вейповете при отказване от тютюнопушене. Въпреки това екологичните рискове и опасните батерии натежават в полза на забраната за еднократни модели. Тези устройства генерират пара с различни аромати, но остават трайна заплаха за околната среда.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *