Френският самолетоносач „Шарл дьо Гол“ поведе мисия за защита на Ормузкия проток

Френският самолетоносач „Шарл дьо Гол“ навлезе в Червено море, за да оглави международна мисия за защита на корабоплаването през Ормузкия проток.

Френският самолетоносач „Шарл дьо Гол“ поведе мисия за защита на Ормузкия проток
Време за четене: 2 мин. 8 май 2026

Френската военноморска група, водена от ядрения самолетоносач „Шарл дьо Гол“, официално навлезе в акваторията на Червено море. Това действие бележи началото на подготовката за стратегическа мисия по гарантиране на свободното корабоплаване през Ормузкия проток. Маршрутът е от критично значение за глобалната икономика. През него преминава една пета от световните доставки на петрол.

Френските военноморски сили обявиха, че преместването на самолетоносача е финалният етап от неговото разполагане в Близкия изток. Вчера флагманът премина през Суецкия канал и се насочи към южните части на Червено море и Аденския залив. Тази активност съвпада с момента, в който американският самолетоносач „Джералд Форд“ напусна Средиземно море след рекордно 10-месечно разполагане.

Франция и Великобритания оглавяват широка международна коалиция, която включва над 50 държави. Тези страни обединяват усилия за осигуряване на сигурността в региона. По-рано през април в Париж бе обсъдена миротворческа мисия в Ормузкия проток. Целта на коалицията е да създаде неутрална зона за защита на търговските кораби.

Министърът на външните работи на Франция Жан-Ноел Баро даде яснота относно целите на операцията.

Искаме да направим тази мисия видима, веднага щом е задействано прекратяване на огъня или поне се възцари относително спокойствие. Мисията ще бъде разположена в полза на Франция, Европа и на целия свят, който отчаяно очаква да се завърне към спокойствието и нормалността.

Според информация от френския щаб, „Шарл дьо Гол“ превозва 20 изтребителя „Рафал“ и е придружаван от осем фрегати. Корабът може да остане в открито море между четири и пет месеца. Полковник Гийом Верне, говорител на началника на щаба на френските въоръжени сили, уточни условията за задействане на коалицията. Първо, заплахата за корабоплаването трябва да намалее осезаемо. Морската индустрия трябва да възвърне доверието си за използване на пролива. Второ, всяка военна операция изисква предварителното съгласие на съседните държави.

Франция вече е представила конкретни предложения пред САЩ и Иран за стабилизиране на ситуацията. Елисейският дворец призовава Вашингтон да вдигне блокадата върху иранските пристанища. От своя страна Техеран трябва да започне преговори по съществени въпроси. Иранската позиция остава категорична: безопасното преминаване е възможно само ако САЩ преустановят своите заплахи. Коалицията от невоюващи държави цели „неутрална мисия“ за защита на протока.

Организацията на подобна мащабна операция изисква координация на международно ниво. Вече над 30 държави обмислят начини за гарантиране на сигурността в този ключов морски възел. Настоящото разполагане на френския флот е ясен сигнал за ангажираността на Париж към международната стабилност.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *