Драстични загуби: Български фермери унищожават тонове продукция заради ниски цени и внос

Земеделци от Пловдивско и Пазарджишко унищожават тонове ранно зеле заради липса на пазар и евтин внос. Загубите достигат 50 000 евро на стопанство.

Драстични загуби: Български фермери унищожават тонове продукция заради ниски цени и внос
Време за четене: 2 мин. 26 юни 2026

Земеделци от Пловдивско и Пазарджишко започнаха масово да унищожават своята реколта от ранно зеле. Основната причина е липсата на пазар и засиленият внос от съседни държави. Георги Телкиев от село Златитрап вече унищожава 50 декара насаждения. Той е пресметнал, че загубите му от нереализираната продукция са огромни. Себестойността на един декар зеле достига 1000 евро, което означава загуба от 50 000 евро за стопанството му.

Вносът от Македония и Албания притиска местните производители. Те не могат да реализират стоката си на българския пазар. Изкупните цени са паднали драстично от 45 евроцента до едва 20-25 евроцента за килограм. Това прави производството напълно нерентабилно за фермерите. Много от тях обмислят да спрат отглеждането на зеленчуци. Те планират да преминат към поливна царевица или други култури.

„Има голям внос от зеленчуци и нашата стока остава нереализирана и се налага да го унищожим. Тази година себестойността на един дка е 1000 евро. Не съм набрал един килограм зеле това означава 50 декара, това са 50 000 евро съм на загуба от тази продукция.“

Ситуацията в Пазарджишко е идентична. Иван Кабуров от село Мало Конаре е продал едва 30 процента от реколтата си. Останалата част от зелето вече презрява и започва да се нацепва. Той също предвижда да унищожи продукцията си през следващата седмица. Подобни проблеми на производителите се наблюдават в целия сектор на зеленчукопроизводството.

„Продал съм някъде около 20-30 процента от реколтата си, другата реколта започва да се нацепва, презрява и другата седмица смятам да я унищожа.“

Кризата се задълбочава от скока на разходите за производство. Цената на торовете в Русенско е нараснала с 37%, което тласка фермерите към фалит. Държавата обмисля нови мерки за защита на производителите. Въвеждат се глоби за търговци, които притискат фермерите за по-ниски цени. Тези санкции могат да достигнат до 10% от оборота на нарушителите.

Премиерът Николай Денков предложи субсидии за земеделците, които могат да докажат своите загуби. За целта те трябва да подадат данъчни декларации пред НАП. В същото време Украйна планира въвеждането на минимални износни цени от 2026 година. Това може да промени вносните потоци на селскостопански продукти в България.

Производителите настояват за спешни мерки за подпомагане и осигуряване на повече фермерски пазари. Ако не се предприемат действия до есента, броят на фермерите ще намалее драстично. Създава се и специална обсерватория към Министерския съвет. Тя ще наблюдава цените по цялата верига на доставки. Целта е да се спре спекулата и да се защити трудът на българските производители. Трудностите в реализацията напомнят на случаите, в които реколтата бива унищожена от природни бедствия.

„За догодина категорично няма да сея зеле ,защото няма смисъл, да си внасят отвънка като искат, да ядат македонски, албански продукти, да ни остава само труда за нищо файда няма, по- хубаво да се отказвам, да си минавам на поливна царевица и това е.“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *