Д-р Йовко Червенков официално пое УМБАЛ Пловдив след месеци на напрежение
Д-р Йовко Червенков официално пое управлението на УМБАЛ „Пловдив“ на 24 юни 2026 г. Назначаването му стана факт след месеци на протести и обвинения в манипулация на конкурса.
Д–р Йовко Червенков е на 38 години, работил е в болницата в Пазарджик, баща му завежда АГ–то в Асеновград, а майка му ръководи болничната аптека на УМБАЛ "Свети Георги". Той е племенник на депутата доктор Иван Червенков. Снимка: ФБ
Д-р Йовко Червенков вече е официален изпълнителен директор на УМБАЛ „Пловдив“. Решението беше взето на общо събрание на 24 юни 2026 г. Ортопедът спечели конкурса за поста още през октомври 2025 г. Неговото встъпване в длъжност обаче беше отложено с месеци заради сериозно недоволство от страна на персонала.
Медици от Окръжната болница организираха поредица от протести срещу новия ръководител. Те твърдяха, че конкурсът за избор на директор е бил манипулиран. Персоналът настояваше д-р Динчо Генев да остане начело на лечебното заведение. Протестиращите медици излизаха неколкократно пред сградата на болницата в знак на несъгласие.
В надпреварата за престижния директорски пост участваха трима кандидати. Това бяха досегашният шеф д-р Динчо Генев и д-р Йовко Червенков. Третият кандидат беше д-р Марин Балтов, който е известен специалист по съдебна медицина. Д-р Червенков беше класиран на първо място от комисията в края на миналата година. Това решение обаче предизвика вълна от недоволство сред лекари и медицински сестри.
Служителите на болницата многократно призоваваха здравния министър Силви Кирилов за спешна намеса. Те искаха пълна проверка на процедурата по провеждане на конкурса. Напрежението ескалира до блокиране на кръстовища в Пловдив. Въпреки силния отпор, процедурата по официалното назначаване беше финализирана едва през юни 2026 г.
Д-р Йовко Червенков е родом от град Асеновград. Той е завършил успешно Медицинския университет в Пловдив. Специализирал е ортопедия и травматология във Военномедицинската академия в град София. Неговият професионален път включва дългогодишна работа в Спешното ортопедично отделение на УМБАЛ „Св. Георги“. Там той е трупал опит в периода между 2016 г. и 2022 г.
Преди да поеме управлението в Пловдив, д-р Червенков е ръководил отделение в МБАЛ „Пазарджик“. Новият директор поема болницата в изключително тежък момент. Лечебното заведение наскоро премина през евакуация на пациенти заради мащабно наводнение. Кардиологичното отделение също беше затворено за дълъг период заради COVID пандемията.
Персоналът на болницата продължава да изразява опасения за бъдещето на институцията. За много от работещите д-р Генев беше гарант за спокойствие и приемственост. Те се притесняват, че промяната в ръководството може да доведе до нови кризи. Към момента здравният министър Силви Кирилов не е коментирал официално финалното решение на събранието.
Новият директор ще трябва да се справя и с обществения отзвук от скандали в други лечебни заведения. В сектора се коментират липсващи големи суми в АГ болница „Селена“. Всички тези фактори създават сложна среда за работа на новото ръководство. Д-р Червенков ще трябва да положи усилия, за да спечели доверието на своите колеги в УМБАЛ „Пловдив“.
