„Болярски ретро събор“ събира над 200 класически автомобила във Велико Търново
Над 200 ретро автомобила от България, Румъния и Гърция се събраха във Велико Търново за втория „Болярски ретро събор“. Събитието предлага уникална разходка в миналото с возила от 1930-те до 1990-те години.
Снимка: БТА/Архив
Велико Търново отново се превръща в център на автомобилната история. Над 200 ретро автомобила от България, Румъния и Гърция пристигнаха в старопрестолния град. Поводът е второто поредно издание на „Болярски ретро събор“.
Събитието се провежда днес, 27 юни 2026 г., в подножието на паметника „Асеневци“. Организаторите от ретроклуб „Търновград“ обещават незабравимо преживяване за всички жители и гости на града. Входът за посетители е напълно свободен през целия ден.
Подготовката за мащабната проява започна още в 08:00 часа сутринта. Официалният парад стартира в 10:00 часа, като машините заеха своите места пред емблематичния монумент. Атмосферата в района напомня на истинска машина на времето. Любителите на класиката могат да видят превозни средства, произведени в период от няколко десетилетия.
Веселин Дончев от ретроклуб „Търновград“ сподели подробности за участниците:
„Днес може да видите много автомобили от ранните години на ХХ век. Още от 30-та година ще има автомобили, както и до 90-та година в производство. Идеята е, че 30 години и по-стари. По този начин ще бъдат и наградите според зоните. Ще има тежки машини, които ще са няколко камиона на нашите партньори. Също ще видите и противопожарен автомобил ЗИЛ-130, който е на нашите партньори от противопожарна безопасност – Велико Търново. Те ще направят и демонстрация за най-малките.“
Програмата включва и специални демонстрации за най-малките посетители. Противопожарната безопасност във Велико Търново представя автентичен противопожарен автомобил ЗИЛ-130. Експозицията обхваща широка гама от возила – от леки коли до тежки товарни машини.
Велико Търново затвърждава имиджа си на ключова дестинация за ретро паради. Наскоро градът стана домакин и на „Трабант фест“, който събра над 80 немски возила. Сегашният събор обаче е много по-мащабен и международен по своя характер.
Награждаването на най-добре поддържаните екземпляри е планирано за 15:30 часа. Отличията ще бъдат разпределени в различни зони според възрастта и категорията на автомобилите. Най-старите експонати датират от 30-те години на миналия век.
Община Велико Търново и Регионалният исторически музей подкрепят официално събитието. Администрацията разглежда събора като важна част от културната програма на региона. Подобни инициативи се радват на голям интерес в цялата страна. Пример за това е и проведеният първи ретропарад в Троян, който привлече стотици собственици на класически коли.
Всички присъстващи имат възможност да се докоснат до редки модели, които рядко се виждат по пътищата. Организаторите подчертават, че основната цел е съхраняването на техническото наследство. Мащабът на събитието показва нарастващия интерес към ретро автомобилната култура в България.
