Бойко Борисов: При ГЕРБ България бе отличник по финанси, а сега е в наказателна процедура

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов разкритикува финансовото състояние на страната и предупреди за рисковете от новия държавен дълг по време на посещение в Кюстендил.

Бойко Борисов: При ГЕРБ България бе отличник по финанси, а сега е в наказателна процедура
Време за четене: 2 мин. 28 юни 2026

Бойко Борисов направи остър коментар относно икономическото състояние на страната по време на посещението си в Кюстендил. Лидерът на ГЕРБ подчерта, че по време на неговото управление България е била сочена за пример в Европа. Тогава държавата е поддържала строга финансова дисциплина и висока ефективност при използването на европейски средства.

Страната е постигала над 99% усвояемост на еврофондовете под ръководството на ГЕРБ. Борисов припомни, че именно чрез тези средства е успял да балансира икономиката и да осигури растеж. Бойко Борисов посочи, че олевяването на държавата е довело до дългова спирала. В момента България вече се намира в наказателна процедура. Това е сериозен регрес спрямо миналите финансови постижения на страната.

„Ние не се оправдаваме с никой, а правехме това, което трябва. Цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България“

Бившият премиер изброи множеството предизвикателства, през които е преминал неговият екип. Те включват глобалната финансова криза, гръцката дългова криза и тежката мигрантска вълна. Управлението на ГЕРБ е запазило стабилността дори по време на световната COVID пандемия. През първите години на мандата си партията е предприела „затягане на коланите“. Това е позволило изчистване на дефицита в условия на световна нестабилност.

Борисов отправи критики към настоящите политически фигури за липсата на конкретни решения. Той посочи, че сегашните министри и премиери само прехвърлят отговорността един на друг. Според него те продължават да се държат като част от президентската институция. Лидерът на ГЕРБ обърна внимание и на политическото инженерство. Той спомена ролята на Николай Копринков в създаването на новата формация „Прогресивна България“.

По отношение на държавната хазна Борисов изрази притеснение от планираните финансови ходове. Предвижда се тегленето на нов държавен дълг от 6 милиарда евро. Той припомни, че правителството на Росен Желязков е успяло да събере 14 милиарда лева за една година. Борисов предупреди за рисковете при евентуално падане на правителството в този момент.

Въпреки критиките, ГЕРБ планира да действа конструктивно и да не разчита на протести. Партията се фокусира върху изграждането на нова структура с участието на млади експерти. Лидерът обяви предстоящи обиколки в Ловеч и Сливен за подготовка на бъдещо управление. ГЕРБ залага на обновяване на кадрите и реална експертиза за излизане от кризата.

„ГЕРБ не сме по протестите. Ако правителството падне и има нови избори, резултатът ще е сходен. Партиите не са готови“

Борисов завърши с призив за следене на реалните приходи и разходи в бюджета. Той подчерта, че партията му се държи толерантно. ГЕРБ обаче няма да приема ежедневни оправдания от политическите си опоненти. България трябва отново да стане финансов отличник в Европа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *