Битово-фекално замърсяване уби рибата във Варненското езеро: Институциите проверяват скъсан тръбопровод

Масово измиране на риба във Варненското езеро е предизвикано от битово-фекално замърсяване. Министър Емил Димитров разпореди проверка за укриване на информация.

Битово-фекално замърсяване уби рибата във Варненското езеро: Институциите проверяват скъсан тръбопровод
Време за четене: 2 мин. 24 юни 2026

В проби от водите на Варненското езеро е установено сериозно замърсяване. То доведе до масово измиране на риба край селата Езерово и Казашко. Анализите показват завишени нива на общ азот и фосфор. Тези елементи при високи температури образуват токсичен амоняк. Това предизвиква развитие на водорасли и недостиг на кислород.

Според Басейнова дирекция причината е битово-фекално замърсяване. Липсват данни за нефтопродукти или промишлени замърсители. Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция „Черноморски район“, обясни ситуацията:

„Говорим за пробонабирането, извършено на 13 юни, в събота, когато беше получен сигнал за измрялата риба във Варненското езеро. На място са били служители на Басейновата дирекция, заедно с регионална лаборатория – Варна и Регионалната инспекция по околната среда и водите. Извършено е пробонабиране и анализите на изследваните показатели показват превишение на нормите за общ азот и фосфор, докато БПК-5 и останалите нитритни окиси отговарят на нормите за добро състояние. Превишение на нормите на азот означава, че при температура на водата над 20 градуса, каквато е била в момента, и pH над 7, част от амониевите йони могат да се превърнат в амоняк. Амонякът е токсичен за рибите и вероятно това е причината за масовия мор. Наличието на прекомерна концентрация на биогенни елементи във водите води до бурното развитие на водораслите, така наречения цъфтеж, и вследствие на това кислородът във водата се изчерпва, което също допринася за дискомфорт при водните обитатели.“

Институциите продължават проверките за установяване на конкретния източник. Басейнова дирекция и РИОСВ извършват ежедневни огледи. На 15 юни бяха взети проби от съседни райони. Явор Димитров допълни:

„Включително на 15 юни, в понеделник, бяха извършени пробонабирания от два други съседни района, чиито резултати очакваме да излязат всеки момент. Проверките продължават за установяване на точния източник.“

Това не е първият случай на открита мъртва риба в района. От 2019 г. до 2026 г. в езерото се изливат неконтролируемо фекални води. Дневно в езерото се изливат между 6000 и 8000 кубични метра непречистени води. Граждани твърдят, че обемът може да достигне 20 000 куб.м на денонощие. Битово-фекално замърсяване е основната причина за екологичната криза.

Министърът на околната среда и водите Емил Димитров разпореди официална проверка. Тя трябва да установи дали е укривана информация за аварията на тръбопровода. Община Варна потвърди нова авария на временния тръбопровод на 23 юни. Връзката между два участъка е разместена от преминаващ голям кораб. Министър Емил Димитров разпореди проверка за евентуално укриване на информация за замърсяването.

Учени от Технически университет Варна откриха и други проблеми. Нивата на мед и живак в определени зони са 10 пъти над нормите. Експертът Таня Милкова посочва теча като основен виновник. Тя критикува властите за липса на адекватни мерки.

Докато езерото страда, подобни проблеми се наблюдават и в други части на страната. Наскоро беше регистрирана екокатастрофа в Русенско поради ниско ниво на водата. Във Варна ситуацията остава критична. Ремонтът на напорния тръбопровод трябва да приключи до края на март 2027 г. Институциите продължават ежедневните пробовземания в района на авариралия участък.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *