България откри почетно консулство в Баден-Вюртемберг със седалище в Щутгарт
България официално откри почетно консулство в Щутгарт, Баден-Вюртемберг. Д-р Марк Хакер бе назначен за почетен консул, възстановявайки представителството след пауза от 2022 година.
България вече има почетен консул в една от най-важните германски федерални провинции Баден-Вюртемберг. СНИМКА: Генералното консулство на Република България в Мюнхен
България официално откри свое почетно консулство в германската федерална провинция Баден-Вюртемберг. Тържественото събитие се проведе в Щутгарт на 27 юни 2026 година. Д-р Марк Хакер пое поста на почетен консул на България за региона. Това е стратегическа стъпка за засилване на българското присъствие в Южна Германия. Генералният консул в Мюнхен Стефан Йонков връчи консулския патент на новия представител.
България възстановява почетното си консулско представителство в Баден-Вюртемберг след пауза от 2022 г. насам. Този акт е ключов приоритет за работата на генералния консул Стефан Йонков. Целта е по-активно партньорство с една от икономически най-силните германски провинции. Баден-Вюртемберг заема централно място в развитието на двустранните отношения с Германия.
Преди официалния прием отец Райко Синев освети новия офис на почетния консул. Той представлява Българската православна църковна община в Щутгарт. Генералното консулство изрази благодарност за духовната подкрепа на общността. Вярата и българският дух обединяват нашите сънародници в този важен германски регион.
В знак на приятелство Стефан Йонков подари на д-р Хакер фигура на български лъв. Творбата е дело на германската художничка с български произход Клио Карадим. Тя е изпълнена в цветовете на националния флаг. Лъвът символизира сила, достойнство и още по-силно присъствие на страната ни в провинцията. Подобна фигура на българо-баварски лъв вече е била акцент на значими дипломатически събития в Германия.
Официалният прием събра политическия и икономическия елит на Баден-Вюртемберг. Присъстваха представители на академичните среди и обществения живот. Стефан Йонков откри събитието с подчертаване на специалната връзка между двете страни. Той отбеляза значението на река Дунав като естествен мост.
„Винаги е радост да бъда в Щутгарт и в Баден-Вюртемберг, заради особената връзка, която ни свързва, заради Дунав, който ни обединява, заради гостоприемството, откритостта и надеждността, които тук винаги усещаме“
Географската връзка между Шварцвалд и Черно море има огромно икономическо значение. Баден-Вюртемберг е най-големият търговски партньор на България сред германските провинции с обмен над 2 млрд. евро за 2025 г. Регионът заема водещо място и по отношение на германските инвестиции у нас. Икономическото партньорство продължава да се развива с високи темпове.
Българската общност в провинцията е значима и изключително активна. Близо 55 000 български граждани живеят, работят и учат в Баден-Вюртемберг. Те допринасят активно за икономическия и обществения живот на региона. Осем български неделни училища съхраняват езика и традициите ни за бъдещите поколения.
Академичното сътрудничество също бе акцент в официалните разговори. Българистиката в Университета във Фрайбург е важен културен мост. В Хайделберг се изучава български език и литература в рамките на славистиката. България се представя като модерна държава на науката и изкуствения интелект. Институтът INSAIT в София е посочен като пример за този технологичен потенциал.
Следващият етап на сътрудничество включва възобновяване на Смесената междуправителствена комисия. Тя ще стимулира иновациите, дигитализацията и професионалното образование. България ще поеме председателството на Дунавската стратегия през 2026 година. Това ще даде нов тласък на партньорството в рамките на Югоизточна Европа.
Град Елванген заема специално място в историческата памет на двете страни. Там се почита паметта на Свети Методий. През май 2026 г. в града бе засадено „Дърво на приятелството“. То символизира доверието и общото бъдеще между България и Баден-Вюртемберг.
Томас Щробъл, председател на Ландтага, отправи топли приветствия към българската делегация. Той подчерта значението, което провинцията отдава на отношенията с нашата страна. Държавният секретар Корнелия фон Лога отбеляза важността на предстоящото българско председателство. Кметът на Щутгарт д-р Клеменс Майер също приветства откриването на консулството.
Домакините поздравиха България за успеха в Евровизия с песента „Banga Ranga“. Бе отбелязано и присъединяването на страната ни към единната европейска валута. Събитието завърши с изложба на символни места в България, представена от Стефан Йонков.
