България чества Международния ден на радиото и телевизията: История и съвременност
На 7 май отбелязваме Международния ден на радиото и телевизията. Научете повече за историята на Александър Попов и развитието на медиите в България.
Снимка: БНТ
Днес, 7 май, България официално отбелязва Международния ден на радиото и телевизията. Този празник е символ на технологичния прогрес и голямото значение на информацията в нашия живот.
На днешната дата през 1895 г. Александър Попов представя устройство за безжично предаване на електрически колебания. Това постижение се превръща в едно от най-значимите технологични успехи в края на XIX век. Апаратът на Попов позволява успешното приемане на радиосигнали на големи разстояния. Откритието поставя основите на развитието на радиокомуникациите и съвременните електронни медии по света.
Българската история на радиосъобщенията също е изпълнена с важни и интересни събития. През лятото на 1911 г. на борда на крайцера „Надежда“ започва работа първата радиостанция. Малко по-късно, на 1 май 1912 г., влиза в редовна експлоатация първата ни брегова радиостанция до село Франга. Тези стъпки утвърждават страната ни като пионер в далекосъобщенията на Балканския полуостров.
Традицията за мащабно честване на празника в страната започва преди повече от седем десетилетия. На 6 май 1949 г. в София е организирано тържествено събрание по случай Деня на радиото. Инициативата е на Главната дирекция на радио-разпръскването и редица други държавни институции. Днес 7 май е професионален празник за всички, които работят в електронните медии.
Българската национална телевизия изпълнява своята мисия с програмно съдържание, насочено към най-широка аудитория. БНТ се радва на най-високо доверие сред зрителите в празничния за медиите ден. Телевизията предлага качествени новини, публицистика и документални предавания в съответствие със закона. Като символ на общественото доверие, БНТ вече 66 години пази националното наследство.
Множество медии, сред които БТА и Радио 999, отбелязват празника със специални програми и публикации. На 3 март 2026 г. БГ Радио навърши 25 години в българския ефир. Тези медийни организации гарантират достоверна информация и пространство за свободен обществен разговор. Работата на журналистите и техническите екипи е от съществено значение за демократичното общество.
БНТ поздравява всички журналисти, оператори, режисьори и продуценти за техния ежедневен труд и талант. Техният професионализъм и отговорност създават качествено съдържание в полза на цялото общество. Радиото и телевизията продължават да бъдат най-значимите източници на информация и доверие днес. Ролята на обществените медии остава по-важна от всякога в съвременния свят.
Честит празник, колеги!
