Бъдещето на американските военни в Германия: Филзек пред икономическа несигурност

Жителите на баварското градче Филзек се опасяват от мащабното изтегляне на американски войски, планирано от Доналд Тръмп. Икономиката и местната общност са застрашени.

Бъдещето на американските военни в Германия: Филзек пред икономическа несигурност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Време за четене: 2 мин. 10 май 2026

Жителите на баварското градче Филзек изразяват сериозни опасения за своето бъдеще. Те съжителстват с американски военнослужещи повече от 80 години. Президентът Доналд Тръмп обмисля мащабно изтегляне на войски от Германия. Този ход може да промени облика на целия регион.

**Във Филзек живеят около 6500 германци и над 15 000 американски граждани.** Сред тях са 7000 военнослужещи и близо 8000 цивилни лица. Градът е исторически дом на 2-ри кавалерийски полк „Страйкър“. Местните власти се опасяват от драматични последствия при евентуално напускане на контингента.

Торстен Гредлер, кмет на Филзек: „Това, което ме радва като кмет, че американците не живеят изолирано във военните си бази, а са изцяло интегрирани в местната общност.“

Сержант Робърт Муур служи в района от четири години. Той споделя своята привързаност към баварското градче. На много негови колеги също им харесва да живеят в Германия.

Сержант Робърт Муур: „Ако се наложи да си тръгнем, много хора ще бъдат разстроени, защото на много хора тук им харесва. На мен също и аз ще бъда разочарован.“

Близо до Филзек се намира Графенвьор. Това е най-големият американски военен полигон извън САЩ. Площта му обхваща 233 квадратни километра. Местният бизнес разчита силно на американското присъствие. Според Доналд Тръмп, който обяви изтегляне на войници, съкращенията ще бъдат значителни.

Вероника Варга, собственик на груминг-салон: „Ако много американци напуснат, клиентите ми ще намалеят до степен, в която ще ми се наложи да решавам какво да правя с двамата си служители.“

**Пентагонът потвърди първата вълна от 5000 войници, които ще бъдат пренасочени към международни бази.** Доналд Тръмп заяви, че съкращенията ще бъдат много по-мащабни. Президентът критикува Берлин заради отказа му да участва в конфликти в Близкия изток. Канцлерът Фридрих Мерц също изрази несъгласие с определени аспекти от стратегията на Вашингтон. Това напрежение засяга пряко военната стратегия на САЩ в Близкия изток и Европа.

**Към декември 2025 г. в Германия са разположени общо 36 436 американски военнослужещи.** Това е най-големият контингент на САЩ на европейския континент. Републиканци в американския Конгрес критикуват решението за изтегляне. Те смятат, че това изпраща погрешен сигнал към Русия. Същевременно Тръмп отказва разполагане на ракети със среден обсег в страната.

**Град Филзек е дом на 2-ри кавалерийски полк „Страйкър“ от Втората световна война насам.** Много военни избират да останат в Бавария след пенсионирането си. Те създават семейства и се интегрират в германското общество. Местните власти вече подготвят стратегии за изход от потенциалната криза. Несигурността остава водеща тема в баварското градче.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *