30 години доминация: Само отбори с първа буква Л и Ц са шампиони на България

Вече три десетилетия българският футбол се владее от отбори, чиито имена започват с буквите Л и Ц, като тенденцията продължава и през настоящия сезон.

30 години доминация: Само отбори с първа буква Л и Ц са шампиони на България

"Левски" зарадва феновете си с титла след 17 г. Снимка: Йордан Симеонов

Време за четене: 2 мин. 7 май 2026

В началото на тази седмица футболният клуб „Славия“ отбеляза значима годишнина. Изминаха точно 30 години от техния златен дубъл през 1996 година. Тогава „белите“ завоюваха едновременно титлата и купата на България. Това постижение остава в историята като последната титла за отбор извън една специфична буквена категория. Вече 30 години имената на всички футболни първенци на България започват с буквите Л и Ц.

Тенденцията продължава и през настоящия сезон в родния елит. Още с оформянето на първата четворка за плейофната фаза ситуацията стана ясна. „Славия“ определи финалната четворка, в която попаднаха „Левски“, „Лудогорец“, ЦСКА 1948 и ЦСКА. Така математически стана невъзможно шампионът да бъде отбор с различна начална буква. Това подчертава дълготрайността на този необичаен буквен феномен в нашия спорт.

На 2 май „сините“ официално си осигуриха първото място в първенството. Това е техният първи триумф от 2009 година насам. „Левски“ е шампион четири кръга преди края на футболното първенство. Повече подробности за техния успех можете да намерите тук: „Левски“ е шампион на България за 27-и път. Победителите успяха да наложат волята си в решителните етапи на шампионата.

Статистиката от 1996 година до днес показва пълно надмощие в българския футбол. „Лудогорец“ води убедително с общо 14 спечелени титли. „Левски“ заема втората позиция в този период със своите 7 златни отличия. Клубовете ЦСКА и „Литекс“ имат по 4 титли в своята история оттогава насам. Списъкът се затваря от „Локомотив“ (Пловдив), който има една спечелена титла. Всички тези постижения затвърждават доминацията на буквите Л и Ц.

В хода на първенството видяхме и изненадващи резултати между водещите тимове. ЦСКА 1948 шокира „Лудогорец“ с 5:4 в изключително драматичен двубой. Този резултат временно постави под въпрос лидерството на разградчани. Въпреки това битката за титлата остана ограничена само между представителите на двете букви. Това затвърждава мнението на експертите за финансовото превъзходство на тези клубове.

Експерти от sportal.bg обясняват това явление с финансовата стабилност на тези клубове. Те разполагат с най-големите ресурси в страната. Феновете на „Спартак“ и „Берое“ обаче често споменават „проклятието“ на буквите Л и Ц в социалните мрежи. Те се надяват на пробив от по-малките тимове в бъдещите футболни сезони.

Исторически погледнато, доминацията не винаги е била толкова абсолютна. По време на социализма ЦСКА и „Левски“ бяха водещи сили. Но тогава се намесваха отбори като „Спартак“ (Пловдив) и „Ботев“ (Пловдив). „Берое“ също успя да спечели титлата в миналото. През 1988 година „Левски“ триумфира под името „Витоша“, което е единственото изключение в буквения модел.

Динамиката в българския спорт се усеща и в другите нива и дисциплини. „Добруджа“ постигна драматична победа срещу „Спартак“ (Варна) в последната секунда. Срещата на стадион „Коритото“ прерасна в сблъсъци и завърши с червени картони. Тези събития подчертават напрежението и емоциите извън битката за златните медали в елита.

В баскетбола защитата на националната титла също се развива по план. „Рилски спортист“ победи „Берое“ с 90:80 във втория четвъртфинален мач. Отборът от Самоков вече води с 2:0 в серията на НБЛ. Те продължават борбата за трофея със същата решителност, каквато виждаме при футболните лидери. Вече три десетилетия „Славия“ остава последният шампион извън буквената хегемония.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *