14% от младите българи живеят в бедност: България, Гърция и Румъния водят в ЕС

Нови данни на Евростат за 2025 г. разкриват, че 14% от младите българи изпитват тежки материални лишения. България остава сред най-бедните в ЕС заедно с Гърция и Румъния.

14% от младите българи живеят в бедност: България, Гърция и Румъния водят в ЕС

14% от младите между 15 и 29-годишна възраст у нас изпитват тежки материални и социални лишения

Време за четене: 2 мин. 25 юни 2026

14% от младите хора в България на възраст между 15 и 29 години изпитват тежки материални и социални лишения. Последните данни от проучване на Евростат за 2025 г. поставят страната ни на челните места по бедност. Пред нас с минимални разлики се нареждат само Гърция с 14,7% и Румъния с 15,1%. Тези цифри показват сериозно изоставане спрямо средното ниво за Европейския съюз от 5,7%.

Най-добри са показателите в Хърватия и Словения, където едва 0,8% от младежите живеят в лишения. Полша също постига отлични резултати със своите 1,5%. В България ситуацията остава тревожна, въпреки леките промени в статистиката през последните години.

През 2024 г. страната ни заемаше първото място по този негативен показател. Тогава България отчете най-високия процент на тежки материални и социални лишения сред младите хора в ЕС – 17,2%. Този процент беше близо три пъти по-висок от средния за целия Европейски съюз. Евростат потвърждава, че рискът от бедност засяга огромен брой български граждани.

Линията на бедност в България за 2025 г. е 866,67 лв. средномесечно. Под този праг в момента живеят около 1,368 млн. души. Това представлява 21,2% от общото население на страната. Изключително притеснителен е делът на децата в риск от бедност или социално изключване. През 2024 г. делът на децата в риск в България достигна 35,1%. Този показател е значително над средното за ЕС.

Институтът за пазарна икономика подчертава, че над една четвърт от децата живеят с материални лишения. Бедността е пряко обвързана с ниското ниво на образование и безработицата в домакинствата. Южен Централен регион вече изпреварва Северозапада по нива на риск от бедност. Големият брой деца в семейството и етническата принадлежност също са определящи фактори.

Министерството на труда и социалната политика предлага мерки за справяне с кризата. Основен фокус е пълният обхват на образователната система за младежите. България планира да намали броя на децата в риск от бедност със 196 750 души до 2030 г. Тази цел е част от по-голям план за подпомагане на 787 000 българи.

Експертите са категорични, че образованието и заетостта са ключови за излизане от бедността. Намаляването на отпадането от училище е задължително условие за успех. Свързването на обучението с пазара на труда ще осигури по-добро бъдеще за младото поколение. В момента Румъния и Гърция остават наши основни спътници в негативните класации на Евростат.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *