12-годишно момиче падна в 6-метрова шахта в София: Детето е в „Пирогов“

12-годишно момиче падна в 6-метрова шахта в София край комплекс „Червено знаме“. Детето е транспортирано в „Пирогов“ със стабилни жизнени показатели.

12-годишно момиче падна в 6-метрова шахта в София: Детето е в „Пирогов“

Линейка СНИМКА: Архив

Време за четене: 2 мин. 24 юни 2026

12-годишно момиче пострада сериозно след падане в дълбока шахта в района на столичния комплекс „Червено знаме“. Инцидентът се е случил в сряда малко преди 18:00 часа. Детето е играело със свои връстници в района, когато внезапно е пропаднало в необезопасеното съоръжение. Дълбочината на падането е била между 5 и 6 метра, което е създало непосредствена опасност за здравето му.

Веднага след инцидента на мястото са пристигнали екипи на полицията, пожарната и Спешна помощ. Спасителите са действали координирано, за да извадят момичето от тясното пространство. В шахтата не е имало вода, което е помогнало за избягване на удавяне или по-тежки хипотермични състояния. Детето е било в съзнание при пристигането на медицинските екипи.

Лекарите от Спешна помощ са установили първоначални наранявания по тялото на пострадалото момиче. То е получило охлузвания на краката и травми в лумбалната област. Пострадалото дете е транспортирано веднага към УМБАЛСМ „Пирогов“ за извършване на детайлни медицински изследвания. Състоянието на детето е стабилно и няма опасност за живота му, потвърждават от болничното заведение.

Този тежък инцидент отново поставя на дневен ред проблема с необезопасените шахти в София. Местните жители от района на „Червено знаме“ изразяват силна тревога за сигурността на своите деца. Подобни опасни съоръжения са често срещан проблем в градската среда на столицата. Височината от 6 метра обикновено води до фатални последици, но в този случай момичето е имало огромен късмет.

Липсата на капаци и адекватна сигнализация превръщат междублоковите пространства в опасни капани. Инцидентите с деца в градска среда не са рядкост, като наскоро блъснаха 12-годишно дете в столичния кв. „Бояна“. Тези случаи изискват засилен контрол от страна на общинските власти и незабавни проверки на инфраструктурата.

Подобни случаи на падане в шахти са регистрирани и в други градове на страната. В Пловдив 6-годишно момченце също пострада след пропадане в шахта до натоварена велоалея. Родителите в София настояват за спешни мерки по обезопасяване на всички открити подземни съоръжения. Те подчертават, че бързата реакция на Спешна помощ е била ключова за спасяването на момичето.

В момента медицинските специалисти в „Пирогов“ продължават да наблюдават състоянието на 12-годишното дете. Извършват се обстойни прегледи за изключване на скрити вътрешни травми или фрактури. Полицията работи по изясняване на причините, поради които шахтата е оставена без капак. Инцидентът е поредното напомняне за нуждата от постоянна поддръжка на градските съоръжения.

Гражданите очакват адекватни действия от страна на администрацията за предотвратяване на бъдещи трагедии. Безопасността на децата по време на игра трябва да бъде гарантирана чрез строг надзор. Случаят в комплекс „Червено знаме“ остава под наблюдението на компетентните институции.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *